Etap II
Witamy w drugim etapie tegorocznego konkursu Giętkie Pióro!
Tym razem czeka Was podróż do literackiego świata stworzonego przez tegorocznego patrona konkursu, Adama Mickiewicza. Pan Tadeusz to najsłynniejsze dzieło polskiego wieszcza, epopeja narodowa, szczytowe osiągnięcie polskiej literatury romantycznej. Kiedy prześledzimy losy jego bohaterów, okaże się, że można z nich stworzyć kolejne pasjonujące opowieści, bowiem Mickiewicz nie tylko zadbał o językową stronę swego dzieła, ale wykreował też wielowymiarowe, interesujące postaci, z których każda posiada swoją przeszłość i określony charakter. Bez wątpienia najbardziej tajemniczą i niejednoznaczną postacią jest ksiądz Robak. Gdy uważnie prześledzimy jego losy, okaże się, że ten dawny hulaka i awanturnik ma za sobą życie godne bohatera powieści łotrzykowskiej. Ma na swoim koncie nawet zabójstwo, którego dokonał na swym dawnym wrogu. A skoro w opowieści pojawia się morderstwo, mamy gotowy kryminał. Waszym zadaniem w drugim etapie będzie stworzenie kryminału historycznego, którego bohaterem będzie Jacek Soplica.
Pamiętajcie o trójaktowym podziale opowieści. W kryminale najważniejsze jest przestępstwo, niech więc będzie kluczowym elementem Waszej historii. Zastanówcie się, w którym momencie opowieści je umieścić. Czy będzie pierwszym punktem zwrotnym, czy wydarzeniem finałowym? W zależności od tego zbudujecie pozostałą część swojego kryminału.
Zapoznajcie się dokładnie z biografią Jacka Soplicy/księdza Robaka. Spróbujcie zrozumieć jego działania, motywację, która nim kieruje, by zbudować jego portret psychologiczny.
Zdecydujcie, jaką formę narracji wybrać – czy opowiecie ją jako narrator wszechwiedzący, czy świadek wydarzeń, czy ktoś, kto tylko o nich słyszał, a może jako sam Jacek Soplica albo ksiądz Robak, który cofa się do swojej przeszłości i przywołuje dawne wydarzenia.
Nie musicie pisać trzynastozgłoskowcem, jak Mickiewicz w Panu Tadeuszu. To Wy ustalacie, jaką formę językową przybierze Wasz kryminał.
Zróbcie research – dowiedzcie się, jak wyglądało życie w czasach Jacka Soplicy. Znajomość realiów pozwoli na zbudowanie wiarygodnej opowieści.
Teraz możecie przystąpić do pracy. Dobrej zabawy!