Giętkie Pióro 2019 – Stanisław Wyspiański

„…aby język giętki
Powiedział wszystko, co pomyśli głowa:
A czasem był jak piorun jasny, prędki,
A czasem smutny jako pieśń stepowa,
A czasem jako skarga nimfy miętki,
A czasem piękny jak aniołów mowa…”
Juliusz Słowacki, „Beniowski”

Poezja Słowackiego stała się inspiracją dla powołania konkursu literackiego przeznaczonego dla młodzieży, rozwijającego kluczowe kompetencje uczniów (kompetencje językowe) oraz zapewniającego rozwój intelektualny, zdolności i talenty uczniów. Dała też możliwość publicznej prezentacji utworów literackich młodych adeptów sztuki pisarskiej w drukowanym wydawnictwie, w wersji elektronicznej na stronie konkursu i w wersji scenicznej – spektaklu teatralnego.

W wieku nastoletnim zaczyna się rozpoznawać powołanie, szukać pomysłu „na życie”. To najlepszy czas by ulec fascynacji językiem, jego siłą sprawczą, możliwościami wynikającymi ze sprawnego i precyzyjnego posługiwania się słowem, rozpoznać swój talent i rozwijać uzdolnienia nabywając umiejętności.

Dlatego zaprosiliśmy młodzież do zainteresowania się konkursem i podjęcia wyzwania, by pięknym słowem uczcić 150 rocznicę urodzin Stanisława Wyspiańskiego.

Wyspiańskie Mikołajki czyli Gala finałowa ze spektaklem na podstawie scenariusza zdobywcy „Złotego Pióra” i uroczystym rozdaniem nagród odbyła się 7 grudnia 2019 r. w Teatrze Kolegium Zakonu Pijarów w Warszawie.

Konkurs był skierowany do młodzieży w wieku od 13 do 19 roku życia.

By zostać laureatem Złotego / Srebrnego lub Brązowego Pióra i otrzymać atrakcyjne nagrody rzeczowe należało pokonać rówieśników w kolejnych etapach rozgrywek literackich:

I etap

Wyspiańskiego „BĄDŹ JAK METEOR, JAK BŁYSKAŃCE” czyli wyprzedzić swoją epokę  (utwór w dowolnej formie literackiej do 1000 słów)

II etap

WESELE 2019 – opowiadanie na podstawie wybranego wątku / postaci dramatu Wyspiańskiego – autorska interpretacja.

(objętość pracy maks. 4 strony A4). Ten etap Konkursu przeznaczony był dla autorów maksymalnie 20 najwyżej ocenionych esejów.

III etap

WESELE 2019 – scenariusz spektaklu teatralnego na podstawie własnego opowiadania z II etapu (objętość pracy maksymalnie 30 stron A4, razem z didascaliami i przypisami odautorskimi).

W III etapie konkursu uczestniczyli autorzy 7  najwyżej ocenionych przez Jury w poprzednim etapie opowiadań. Dla uczestników III etapu Konkursu przewidziana była możliwość bezpośrednich i indywidualnych konsultacji z Literackim Opiekunem Konkursu.

Jury w składzie: Izabela Żukowska – przewodnicząca oraz Faustyna Toeplitz-Cieślak, Katarzyna Hagmajer-Kwiatek, Małgorzata Sobieszczańska i Małgorzata Włodarczyk dokonało oceny prac nadesłanych do III etapu konkursu.

Jury oceniło prace w następujący sposób:

Nagroda Złotego Pióra 2019

1. Aleksandra Orlikowska „Wesele 2.0 – Wariacje na temat”

Nagroda Srebrnego Pióra 2019

2. Natalia Kałużna „Rozwód na cito”

Nagroda Brązowego Pióra 2019

3. Maciej Golemo „Ostatnia wieczerza”

Finaliści:

4. Maria Molenda „Memento mori”

5. Natalia Szczypiór „Sztuka urojeń”

6. Julia Olszewska „Walka trwa wiecznie”

7. Marta Sicińska „Nieczułe serce”

Gratulujemy zdobywcom głównych nagród i finalistom!

Jury podkreśliło wysoki poziom prac nadesłanych do konkursu i zwróciło uwagę na dojrzałość intelektualną młodych adeptów sztuki dramatu.

Laureatom Złotego / Srebrnego i Brązowego Pióra zostały wręczone specjalne nagrody rzeczowe w postaci laptopa, tabletu i e-czytnika, finaliści otrzymali dyplomy i drobne upominki. Nagrodami rzeczowymi i dyplomami zostali również obdarowani nauczyciele, którzy doprowadzili swoich uczniów do Finału Konkursu Literackiego o „Giętkie Pióro”.